MKP1839115631G
Product Categories
Shikun Electronics Co., Ltd
Contact Now
MKP1839115631G
  • 1
Mega Source # : MEGA-MKP1839115631G
Manufacturer : Electro-Films (EFI) / Vishay
Packaging : Tape & Box (TB)
Description : CAP FILM 150PF 1% 630VDC AXIAL
RoHS Compliant : Lead free / RoHS Compliant
Voltage Rating - DC : 630V
Voltage Rating - AC : 250V
Tolerance : ±1%
Termination : PC Pins
Size / Dimension : 0.236" Dia x 0.433" L (6.00mm x 11.00mm)
Series : MKP1839
Package / Case : Axial
Other Names : 1839115631G
Operating Temperature : -55°C ~ 100°C
Mounting Type : Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL) : 1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time : 18 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status : Lead free / RoHS Compliant
Dielectric Material : Polypropylene (PP), Metallized
Detailed Description : 150pF Film Capacitor 250V 630V Polypropylene (PP), Metallized Axial
Capacitance : 150pF