944U101K102ABI
Product Categories
Shikun Electronics Co., Ltd
Contact Now
944U101K102ABI
  • 1
Mega Source # : MEGA-944U101K102ABI
Manufacturer : CDE (Cornell Dubilier Electronics)
Packaging : Bulk
Description : CAP FILM 100UF 10% 1KVDC SCREW
RoHS Compliant : Lead free / RoHS Compliant
Voltage Rating - DC : 1000V (1kV)
Tolerance : ±10%
Termination : Threaded, Female
Size / Dimension : 3.327" Dia (84.50mm)
Series : 944U
Package / Case : Radial, Can
Operating Temperature : -40°C ~ 85°C
Mounting Type : Chassis Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) : 1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time : 15 Weeks
Lead Spacing : 1.772" (45.00mm)
Lead Free Status / RoHS Status : Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max) : 2.047" (52.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance) : 800 µOhms
Dielectric Material : Polypropylene (PP), Metallized
Detailed Description : 100µF Film Capacitor 1000V (1kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial, Can
Capacitance : 100µF