BFC238303184
Product Categories
Shikun Electronics Co., Ltd
Contact Now
BFC238303184
Mega Source # : MEGA-BFC238303184
Manufacturer : Electro-Films (EFI) / Vishay
Packaging : Tape & Reel (TR)
Description : CAP FILM 0.18UF 5% 250VDC RADIAL
RoHS Compliant : Lead free / RoHS Compliant
Voltage Rating - DC : 250V
Voltage Rating - AC : 125V
Tolerance : ±5%
Termination : PC Pins
Size / Dimension : 0.689" L x 0.276" W (17.50mm x 7.00mm)
Series : MMKP383
Package / Case : Radial
Other Names : 222238303184
Operating Temperature : -55°C ~ 105°C
Mounting Type : Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL) : 1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time : 15 Weeks
Lead Spacing : 0.295" (7.50mm)
Lead Free Status / RoHS Status : Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max) : 0.610" (15.50mm)
Dielectric Material : Polypropylene (PP), Metallized
Detailed Description : 0.18µF Film Capacitor 125V 250V Polypropylene (PP), Metallized Radial
Capacitance : 0.18µF