B32520C334K
Product Categories
Shikun Electronics Co., Ltd
Contact Now
B32520C334K
  • 1
Mega Source # : MEGA-B32520C334K
Manufacturer : EPCOS (TDK)
Packaging : Bulk
Description : CAP FILM 0.33UF 10% 63VDC RADIAL
RoHS Compliant : Lead free / RoHS Compliant
Voltage Rating - DC : 63V
Voltage Rating - AC : 40V
Tolerance : ±10%
Termination : PC Pins
Size / Dimension : 0.394" L x 0.098" W (10.00mm x 2.50mm)
Series : B32520
Package / Case : Radial
Other Names : B32520C 334K
B32520C0334K000
Operating Temperature : -55°C ~ 125°C
Mounting Type : Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL) : 1 (Unlimited)
Lead Spacing : 0.295" (7.50mm)
Lead Free Status / RoHS Status : Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max) : 0.276" (7.00mm)
Dielectric Material : Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized - Stacked
Detailed Description : 0.33µF Film Capacitor 40V 63V Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized - Stacked Radial
Capacitance : 0.33µF