DPPM16D15K-F
Product Categories
Shikun Electronics Co., Ltd
Contact Now
DPPM16D15K-F
  • 1
Mega Source # : MEGA-DPPM16D15K-F
Manufacturer : CDE (Cornell Dubilier Electronics)
Packaging : Bulk
Description : CAP FILM 1500PF 10% 1.6KVDC RAD
RoHS Compliant : Lead free / RoHS Compliant
Voltage Rating - DC : 1600V (1.6kV)
Voltage Rating - AC : 500V
Tolerance : ±10%
Termination : PC Pins
Size / Dimension : 0.984" L x 0.276" W (25.00mm x 7.00mm)
Series : DPPM
Package / Case : Radial
Operating Temperature : -40°C ~ 105°C
Mounting Type : Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL) : 1 (Unlimited)
Lead Spacing : 0.827" (21.00mm)
Lead Free Status / RoHS Status : Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max) : 0.551" (14.00mm)
Dielectric Material : Polypropylene (PP), Metallized
Detailed Description : 1500pF Film Capacitor 500V 1600V (1.6kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial
Capacitance : 1500pF