V140LU10CPX2855
Product Categories
Shikun Electronics Co., Ltd
Contact Now
V140LU10CPX2855
  • 1
Mega Source # : MEGA-V140LU10CPX2855
Manufacturer : Hamlin / Littelfuse
Packaging : Tape & Reel (TR)
Description : VARISTOR 220V 6.5KA DISC 14MM
RoHS Compliant : Lead free / RoHS Compliant
Varistor Voltage (Typ) : 220V
Varistor Voltage (Min) : 198V
Varistor Voltage (Max) : 242V
Series : C-III
Package / Case : Disc 14mm
Operating Temperature : -55°C ~ 85°C (TA)
Number of Circuits : 1
Mounting Type : Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL) : 1 (Unlimited)
Maximum AC Volts : 140V
Manufacturer Standard Lead Time : 25 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status : Lead free / RoHS Compliant
Energy : 90J
Detailed Description : 220V 6.5kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 14mm
Current - Surge : 6.5kA
Capacitance @ Frequency : 80pF @ 1MHz