V20E550P
Product Categories
Shikun Electronics Co., Ltd
Contact Now
V20E550P
  • 1
Mega Source # : MEGA-V20E550P
Manufacturer : Hamlin / Littelfuse
Packaging : Bulk
Description : VARISTOR 910V 10KA DISC 20MM
RoHS Compliant : Lead free / RoHS Compliant
Varistor Voltage (Typ) : 910V
Varistor Voltage (Min) : 819V
Varistor Voltage (Max) : 1.001kV
Series : UltraMOV™
Package / Case : Disc 20mm
Other Names : F1944
V20E550P-ND
Operating Temperature : -55°C ~ 85°C (TA)
Number of Circuits : 1
Mounting Type : Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL) : 1 (Unlimited)
Maximum DC Volts : 745V
Maximum AC Volts : 550V
Manufacturer Standard Lead Time : 10 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status : Lead free / RoHS Compliant
Energy : 370J
Detailed Description : 910V 10kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 20mm
Current - Surge : 10kA
Capacitance @ Frequency : 300pF @ 1MHz