VM155MK801R040P050
Product Categories
Shikun Electronics Co., Ltd
Contact Now
VM155MK801R040P050
  • 1
Mega Source # : MEGA-VM155MK801R040P050
Manufacturer : KEMET
Packaging : Tape & Reel (TR)
Description : VARISTOR 1.5F 800A 56VDC
RoHS Compliant : Lead free / RoHS Compliant
Varistor Voltage (Typ) : 68V
Varistor Voltage (Min) : 54.4V
Varistor Voltage (Max) : 81.6V
Series : Automotive, AEC-Q200, VM
Package / Case : Radial
Number of Circuits : 1
Mounting Type : Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL) : 2 (1 Year)
Maximum DC Volts : 56V
Maximum AC Volts : 40V
Lead Free Status / RoHS Status : Lead free / RoHS Compliant
Energy : 4.8J
Detailed Description : 68V 800A Varistor 1 Circuit Through Hole Radial
Current - Surge : 800A