V130LA2P
Product Categories
Shikun Electronics Co., Ltd
Contact Now
V130LA2P
  • 1
Mega Source # : MEGA-V130LA2P
Manufacturer : Hamlin / Littelfuse
Packaging : Bulk
Description : VARISTOR 205V 1.2KA DISC 7MM
RoHS Compliant : Lead free / RoHS Compliant
Varistor Voltage (Typ) : 205V
Varistor Voltage (Min) : 184.5V
Varistor Voltage (Max) : 225.5V
Series : LA
Package / Case : Disc 7mm
Other Names : F3002
V130LA2P-ND
Operating Temperature : -55°C ~ 85°C (TA)
Number of Circuits : 1
Mounting Type : Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL) : 1 (Unlimited)
Maximum DC Volts : 175V
Maximum AC Volts : 130V
Manufacturer Standard Lead Time : 10 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status : Lead free / RoHS Compliant
Energy : 11J
Detailed Description : 205V 1.2kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 7mm
Current - Surge : 1.2kA
Capacitance @ Frequency : 180pF @ 1MHz