ERZ-E10A241
Product Categories
Shikun Electronics Co., Ltd
Contact Now
ERZ-E10A241
  • 1
Mega Source # : MEGA-ERZ-E10A241
Manufacturer : Panasonic
Packaging : Bulk
Description : VARISTOR 240V 4.5KA DISC 11.5MM
RoHS Compliant : Lead free / RoHS Compliant
Varistor Voltage (Typ) : 240V
Varistor Voltage (Min) : 216V
Varistor Voltage (Max) : 264V
Series : ZNR®
Package / Case : Disc 11.5mm
Other Names : ERZE10A241
P16775
Operating Temperature : -40°C ~ 85°C (TA)
Number of Circuits : 1
Mounting Type : Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL) : 1 (Unlimited)
Maximum DC Volts : 200V
Maximum AC Volts : 150V
Manufacturer Standard Lead Time : 16 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status : Lead free / RoHS Compliant
Energy : 56J
Detailed Description : 240V 4.5kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 11.5mm
Current - Surge : 4.5kA
Capacitance @ Frequency : 570pF @ 1kHz