B72220U2511K501
Product Categories
Shikun Electronics Co., Ltd
Contact Now
B72220U2511K501
  • 1
Mega Source # : MEGA-B72220U2511K501
Manufacturer : EPCOS (TDK)
Description : 20MM, 510V , 125 DEG.C OPERATING
RoHS Compliant : Lead free / RoHS Compliant
Varistor Voltage (Typ) : 820V
Varistor Voltage (Min) : 738V
Varistor Voltage (Max) : 902V
Series : AdvanceD SNF
Package / Case : Disc 20mm
Other Names : 495-77213
SNF20K510E2S5
Operating Temperature : -40°C ~ 125°C (TA)
Number of Circuits : 1
Mounting Type : Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL) : Not Applicable
Maximum DC Volts : 670V
Maximum AC Volts : 510V
Manufacturer Standard Lead Time : 15 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status : Lead free / RoHS Compliant
Energy : 325J
Detailed Description : 820V 10kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 20mm
Current - Surge : 10kA
Capacitance @ Frequency : 460pF @ 1kHz