TMOV34S331MPX2696
Product Categories
Shikun Electronics Co., Ltd
Contact Now
TMOV34S331MPX2696
  • 1
Mega Source # : MEGA-TMOV34S331MPX2696
Manufacturer : Hamlin / Littelfuse
Packaging : Bulk
Description : VARISTOR 528.5V 40KA SQUARE 34MM
RoHS Compliant : Lead free / RoHS Compliant
Varistor Voltage (Typ) : 528.5V
Varistor Voltage (Min) : 476V
Varistor Voltage (Max) : 581V
Series : TMOV® 34S
Package / Case : Square 34mm, Formed Tabs, 3-Lead
Operating Temperature : -55°C ~ 85°C (TA)
Number of Circuits : 1
Mounting Type : Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL) : 1 (Unlimited)
Maximum DC Volts : 435V
Maximum AC Volts : 330V
Lead Free Status / RoHS Status : Lead free / RoHS Compliant
Features : Thermally Protected
Energy : 650J
Detailed Description : 528.5V 40kA Varistor 1 Circuit Through Hole Square 34mm, Formed Tabs, 3-Lead
Current - Surge : 40kA
Capacitance @ Frequency : 3700pF @ 1MHz