ROV07-680K-S
Product Categories
Shikun Electronics Co., Ltd
Contact Now
ROV07-680K-S
Mega Source # : MEGA-ROV07-680K-S
Manufacturer : Hamlin / Littelfuse
Packaging : Bulk
Description : VARISTOR 68V 250A DISC 7MM
RoHS Compliant : Lead free / RoHS Compliant
Varistor Voltage (Typ) : 68V
Varistor Voltage (Min) : 61.2V
Varistor Voltage (Max) : 74.8V
Package / Case : Disc 7mm
Other Names : E67505-000
Operating Temperature : -40°C ~ 125°C (TA)
Number of Circuits : 1
Mounting Type : Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL) : Not Applicable
Maximum DC Volts : 56V
Maximum AC Volts : 40V
Lead Free Status / RoHS Status : Lead free / RoHS Compliant
Energy : 4.3J
Detailed Description : 68V 250A Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 7mm
Current - Surge : 250A
Capacitance @ Frequency : 1119pF @ 1kHz