SF2D-DC12V
Product Categories
Shikun Electronics Co., Ltd
Contact Now
SF2D-DC12V
Mfr.Part # : SF2D-DC12V
Manufacturer : Panasonic
Description : RELAY SAFETY 4PST 6A 12V
Stock : 1072
Product Category : Safety Relays
Coil Voltage : 12VDC
Contact Form : 4PST-2NO/2NC (2 Form A, 2 Form B)
Contact Material : Silver Tin Oxide (AgSnO)
Contact Rating (Current) : 6 A
Mounting Type : Through Hole
Must Operate Voltage : 9 VDC
Must Release Voltage : 1.2 VDC
Operate Time : 17 ms
Operating Temperature : -40°C ~ 70°C
Product Status : Active
Release Time : 7 ms
Switching Voltage : 440VAC, 30VDC - Max