56.OW69.1000S
Product Categories
Shikun Electronics Co., Ltd
Contact Now
56.OW69.1000S
Mfr.Part # : 56.OW69.1000S
Manufacturer : Altech Corporation
Description : RELAY SAFETY DPDT 8A 10V
Stock : 23
Product Category : Safety Relays
Coil Voltage : 10VDC
Contact Form : DPDT (2 Form C)
Contact Material : Silver Nickel (AgNi), Gold (Au)
Contact Rating (Current) : 8 A
Features : Sealed - Fully
Mounting Type : Through Hole
Must Operate Voltage : 8 VDC
Operate Time : 15 ms
Operating Temperature : -40°C ~ 70°C
Product Status : Active
Release Time : 12 ms
Switching Voltage : 400VAC, 250VDC - Max