KT12-1A-40L-THT
Product Categories
Shikun Electronics Co., Ltd
Contact Now
KT12-1A-40L-THT
Mfr.Part # : KT12-1A-40L-THT
Manufacturer : Standex Electronics
Description : REED RELAY 1 FORM A 12V TH
Stock : 35000
Product Category : Reed Relays
Coil Current : 25 mA
Coil Type : Non Latching
Coil Voltage : 12VDC
Contact Form : SPST-NO (1 Form A)
Contact Rating (Current) : 1 A
Mounting Type : Through Hole
Must Operate Voltage : 9 VDC
Must Release Voltage : 1 VDC
Operating Temperature : -40°C ~ 100°C
Product Status : Active
Seal Rating : Sealed - Fully
Switching Voltage : 1000VAC, 1000VDC - Max