JWD-171-25
Product Categories
Shikun Electronics Co., Ltd
Contact Now
JWD-171-25
Mfr.Part # : JWD-171-25
Manufacturer : TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
Description : RELAY REED DPST 500MA 5V
Stock : 365
Product Category : Reed Relays
Coil Current : 25 mA
Coil Type : Non Latching
Coil Voltage : 5VDC
Contact Form : DPST-NO (2 Form A)
Contact Material : Ruthenium (Ru)
Contact Rating (Current) : 500 mA
Features : Diode
Mounting Type : Through Hole
Must Operate Voltage : 3.8 VDC
Must Release Voltage : 0.5 VDC
Operate Time : 1.5 ms
Operating Temperature : -35°C ~ 85°C
Product Status : Active
Release Time : 0.5 ms
Switching Voltage : 100VDC - Max