SR6D4110
Product Categories
Shikun Electronics Co., Ltd
Contact Now
SR6D4110
Mfr.Part # : SR6D4110
Manufacturer : TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
Description : RELAY SAFETY 4PST 8A 110V
Stock : 35000
Product Category : Safety Relays
Coil Voltage : 110VDC
Contact Form : 4PST-2NO/2NC (2 Form A, 2 Form B)
Contact Material : Silver Tin Oxide (AgSnO)
Contact Rating (Current) : 8 A
Mounting Type : Through Hole
Must Operate Voltage : 83 VDC
Must Release Voltage : 11 VDC
Operating Temperature : -25°C ~ 70°C
Product Status : Active
Switching Voltage : 400VAC - Max