PCJ0J271MCL1GS
Product Categories
Shikun Electronics Co., Ltd
Contact Now
PCJ0J271MCL1GS
  • 1
Mega Source # : MEGA-PCJ0J271MCL1GS
Manufacturer : Nichicon
Packaging : Tape & Reel (TR)
Description : CAP ALUM POLY 270UF 20% 6.3V SMD
RoHS Compliant : Lead free / RoHS Compliant
Voltage - Rated : 6.3V
Type : Polymer
Tolerance : ±20%
Surface Mount Land Size : 0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
Size / Dimension : 0.248" Dia (6.30mm)
Series : PCJ
Ripple Current @ High Frequency : 3.47A @ 100kHz
Package / Case : Radial, Can - SMD
Other Names : 493-14047-2
PCJ0J271MCL1GS-ND
Operating Temperature : -55°C ~ 105°C
Mounting Type : Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) : 1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time : 16 Weeks
Lifetime @ Temp. : 2000 Hrs @ 105°C
Lead Free Status / RoHS Status : Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max) : 0.315" (8.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance) : 14 mOhm
Detailed Description : 270µF 6.3V Aluminum Polymer Capacitor Radial, Can - SMD 14 mOhm 2000 Hrs @ 105°C
Capacitance : 270µF