06031J1R0BAWTR\3
Product Categories
Shikun Electronics Co., Ltd
Contact Now
06031J1R0BAWTR\3
  • 1
Mega Source # : MEGA-06031J1R0BAWTR\3
Manufacturer : AVX (KYOCERA AVX)
Packaging : Tape & Reel (TR)
Description : CAP THIN FILM 1PF 100V 0603
RoHS Compliant : Contains lead / RoHS non-compliant
Voltage - Rated : 100V
Tolerance : ±0.1pF
Size / Dimension : 0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Series : Accu-F®
Package / Case : 0603 (1608 Metric)
Operating Temperature : -55°C ~ 125°C
Mounting Type : Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) : 1 (Unlimited)
Lead Free Status / RoHS Status : Contains lead / RoHS non-compliant
Height - Seated (Max) : 0.029" (0.73mm)
Features : RF, High Q, Low Loss
Detailed Description : 1pF Thin Film Capacitor 100V 0603 (1608 Metric)
Capacitance : 1pF