06035J120FBTTR
Contact Now
06035J120FBTTR
  • 1
Mega Source # : MEGA-06035J120FBTTR
Manufacturer : AVX (KYOCERA AVX)
Packaging : Tape & Reel (TR)
Description : CAP THIN FILM 12PF 50V 0603
RoHS Compliant : Contains lead / RoHS non-compliant
Voltage - Rated : 50V
Tolerance : ±1%
Size / Dimension : 0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Series : Accu-P®
Package / Case : 0603 (1608 Metric)
Operating Temperature : -55°C ~ 125°C
Mounting Type : Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) : 1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time : 9 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status : Contains lead / RoHS non-compliant
Height - Seated (Max) : 0.029" (0.73mm)
Features : RF, High Q, Low Loss
Detailed Description : 12pF Thin Film Capacitor 50V 0603 (1608 Metric)
Capacitance : 12pF